آقــــامـــــلک

aghamolk.ir

روستای کشتلی از توابع دهستان گتاب شمالی و بخش گتاب از شهرستان بابل در استان مازندران ایران می باشد.
مردمان روستا به اموری چون کشاورزی (برنجکاری و باغ مرکبات و سیفی کاری به صورت محدود) و دامداری مشغول می باشند. این روستا خود مرکب از پنج روستای میدان‌سر کشتلی، شوب‌محله، چناربن، پائین‌محله کشتلی و سیدکلا (گتاب) می باشد. در تقسمات کشوری جدید شوب‌محله قسمتی از دهستان گتاب شمالی محسوب می شود. روستای کشتله از شمال به سرست و چاری و غرب به گتاب و شرق رودخانه بابلرود (روستای گنج افروز) و در جنوب به روستای ولوکلا و جنوب غرب به روستای چوب بست ختم می شود.

روستای کشتله از روستاهای قدیمی مازندران و از مراکز حساس حکومت علویان در مامطیر -بابل- به حساب می آمده است. مقر اصلی حکومت شیعیان در شهرستان مامطیر، روستای فعلی اتاقسرا - ابوالحسن کلا - بوده است و در هنگام حملات حساس و خطرناکی که از سوی دستگاه‌های ضد شیعی بر آن‌ها اعمال می‌شد، آنها به کشتله و گنج افروز پناه می‌بردند و از رودخانه‌های پرخروش بابلرود به عنوان سد دفاعی محکمی استفاده می‌کردند.
محکم‌ترین شاهد این ادعا آثار باستانی و کهنی است که از زمین‌های این روستا و روستای گنج افروز به صورت مختلف خارج شده است. لازم به ذکر است که  قدمت برخی از این آثار به 2400 سال قبل نیز می‌رسد!!
تلفظ صحیح کشتله، "کَشتَلِه" می‌باشد. این واژه از جمع دو کلمه "کَش" و "تَله" به وجود آمده است.کلمه‌ی"کَش" هنوز در ادبیات مازنی که از شاخه های اصلی زبان پهلوی است، معنای خود را حفظ کرده و به معنای "پهلو و کناره" می‌باشد."تَله" نیز به معنی "آبگیر و آب بندان" است، که در برخی از مناطق استان سمنان هنوز به این معنا به کار می‌رود.
پس معنای "کَشتَلِه" ، "کناره و پهلوی آبگیرها" می‌باشد، که با توجه به وجود آب بندان های زنده و خشکیده متعدد در این روستا، این معنا صحیح‌تر به نظر می‌رسد.اما معنای دیگری نیز بر این کلمه برشمرده‌اند ، که بر این معنا اشکالاتی وارد می‌شود:
پناهگاه کشتی: با توجه به اختلافات سطحِ آب رودخانه‌ی بابل و ناهمواری‌های جلگه‌ای در مازندران، و عدم اشاره به این معنای"لی" - پناهگاه - در ادبیات پهلوی ، این معنا اشتباه به نظر می‌رسد.

یکی از مطالب جالب این وبسایت:

کشتله زادگاه ماست. خاکی است که از آن به عمل آمدیم جایی که خداوند تقدیر کودکی های ما را در آن نهاده، ولی آنچه بر سر آن میگذرد چیزی است که آینده ای روشن برای آن نمیتوان متصور شد.
من و علی اولین روزی که برای اینترنت پرسرعت اقدام کردیم با هزینه شخصی خودمان به شهر رفتیم از جیب خودمان و وقت خودمان زدیم تا گوشه ای از تکنولوژی روز دنیا در کشتله هم برقرار باشد وقتی فهمیدم که اگر سهمیه اینترنت پرنشود ممکن است این فناوری از روستا برود به دوستان باز هم با هزینه خودم تماس گرفتم که آنها را ترغیب کنم از این قافله عقب نمانند اما افسوس که متهم شدم که بازاریابی میکنم؟آخه ثواب کردن و کباب شدن؟ من که هیچی خدا که شاهده علی چه زحمتها برای ADSL دار شدن کشتله کشید ازجیب خودش هزینه کرد منه مجید که سال دیگه میرم بابل از چی میخوام بازاریابی کنم؟
کشتله همیشه عشق ما بوده اما وقتی مردم اینقدر از اینترنت، علم روز دنیا و ... فاصله میگیرند چطور میتوان انتظار داشت که کشتله آباد بشه. هیچی دنیا را ندیدیم نمیدونیم که مردم جاهای دیگه دنیا نمیان رودخانه کنار روستا رو پر آشغال کنن؟ وقتی سفر مکه میرن آشغالای بجا مونده از مجلسو میگذارن کنار رودخانه؟ مترها شنزار کنار رودخانه را برداشت میکنن و بعد زمیناشون ظرف چند سال بیرمق و بی آب میمونه؟ تا چند وقت پیش به افرادی که پسوند کشتلی را از شناسنامشون برمیداشتن بهشون تشر میزدم ولی دیگه اینکارو نمیکنم.

آقاملکی: دغدغه این دوست عزیز برای آبادانی روستاشون واقعا قابل تحسینه امیدوارم همیشه موفق باشند.

وبسایت روستای کشتله

+ نوشته شده در  دوشنبه نوزدهم تیر ۱۳۹۱ساعت 10:57  توسط آقاملکی  |